– verifieringsorganisationer

Oberoende och ackrediterade verifieringsorganisationer

Oberoende och välrenommerade verifieringsorganisationer granskar att kraven i TCO Certified uppfylls. De är specialister på olika aspekter av verifieringsprocessen, som produkttester, granskningar av miljökrav och socialt ansvarsfull tillverkning.

Verifieringsorganisationerna granskas regelbundet, både av TCO Development och av oberoende ackrediteringsorganisationer, i enlighet med ISO/IEC 17025.

Intertek Semko AB

Stockholm, Sverige
Omfattning

Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, stationära datorer, allt-i-ett-datorer.

Kontaktperson

Mr. Andreas Ohlsson
Tel: +46 8 750 01 53
Fax: +46 8 750 60 30
andreas.ohlsson@intertek.com

Environmental verifier

Mr. Andreas Ohlsson
Tel: +46 8 750 01 53
Fax: +46 8 750 60 30
andreas.ohlsson@intertek.com

Intertek Testing Services

Shanghai, Kina
Omfattning

Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, stationära datorer, allt-i-ett-datorer.

Kontaktperson

Mr. Jarree Jiang
Tel: +86 21 61 27 84 75
jarree.jiang@intertek.com

Environmental verifier

Mr. Jarree Jiang
Tel: +86 21 61 27 84 75
jarree.jiang@intertek.com

Social verifier

Ms. Helin Zhao
Tel: +86 571 876 880 13
helin.zhao@intertek.com

Nemko Shenzhen Laboratory

Shenzhen, Kina
Omfattning

Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, smartphones, stationära datorer, allt-i-ett-datorer.

Kontaktperson

Ms. Zoe Chan
+86 755 8221 0420 ext.839
Zoe.Chan@nemko.com

Environmental verifier

Mr. Billy Xiao
+86 755 82210420 ext. 820
billy.xiao@nemko.com

Nemko Taiwan Laboratory

Taipei, Taiwan
Omfattning

Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, Smartphones, stationära datorer, allt-i-ett-datorer.

Kontaktperson

Mr. Jeff Chuang
Tel: +886 2 87 97 87 90, ext 123
jeff.chuang@nemko.com

Environmental verifier

Mr. Jeff Chuang
Tel: +886 2 87 97 87 90, ext 123
jeff.chuang@nemko.com

Social verifier

Mr. Tony, Chen Yuan Tong
Tel: +886 2 87 97 87 90, ext 123
Nemko.CSRreviewer@nemko.com

TÜV Rheinland Shanghai

Shanghai, Kina
Omfattning

Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, Smartphones, stationära datorer, allt-i-ett-datorer.

Kontaktperson

Mr. Stanley Liu
Tel: +86 21 61 08 15 94
stanley.liu@tuv.com

TÜV Rheinland Shenzhen

Shenzhen, Kina
Omfattning

Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, stationära datorer, allt-i-ett-datorer, headsets.

Kontaktperson

Mr. Andy Zhu
Tel: +86 7 558 268 12 80
Fax: +86 7 552 598 03 21
Andy.Zhu@tuv.com

Environmental verifier

Ms. Sherry Chen
Tel: +86 7 558 268 15 91
Fax: +86 7 552 598 03 21
Sherry.Chen@tuv.com

TÜV Rheinland Taipei

Taipei, Taiwan
Omfattning

Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, stationära datorer, allt-i-ett-datorer, projektorer.
Granskning av auditrapport för socialt ansvar i tillverkningen (alla produktkategorier).

Kontaktperson

Ms. Pei-Wen Chan
Tel: +886 2 2172 7000 Ext.: 1179
Fax: +886 2 2528 0018
chanP@tw.tuv.com

Environmental verifier

Ms. Vera Lai
Tel: +886 2 21 72 12 56
Fax: +886 2 25 28 00 18
vla@twn.tuv.com

Social verifier

TÜV Rheinland Yokohama

Yokohama, Japan
Omfattning

Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, stationära datorer, allt-i-ett-datorer, projektorer.

Kontaktperson

Mr. Stefan Hartter
Tel: +81 45 47 018 50
Fax: +81 45 91 433 47
stefan.hartter@tuv.com