Oberoende och ackrediterade verifieringspartners2018-03-28T14:25:53+00:00
– Verifieringspartners

Oberoende och ackrediterade verifieringspartners

Oberoende och välrenommerade verifieringspartners granskar att kraven i TCO Certified uppfylls. De arbetar i enlighet med ISO/IEC 17025 och är specialister på olika aspekter av verifieringsprocessen, som synergonomi, produktsäkerhet, granskningar av miljökrav och socialt ansvarsfull tillverkning.
Intertek Semko AB
Stockholm, Sverige
Omfattning
Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, stationära datorer, allt-i-ett-datorer.

Webbplats

Kontaktperson
Mr. Andreas Ohlsson
Tel: +46 8 750 01 53
Fax: +46 8 750 60 30
andreas.ohlsson@intertek.com

Environmental reviewer
Mr. Andreas Ohlsson
Tel: +46 8 750 01 53
Fax: +46 8 750 60 30
andreas.ohlsson@intertek.com
Intertek Testing Services
Shanghai, Kina
Omfattning
Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, stationära datorer, allt-i-ett-datorer.

Webbplats

Kontaktperson
Mr. Jarree Jiang
Tel: +86 21 61 27 84 75
jarree.jiang@intertek.com

Environmental reviewer
Ms. Jessica He
Tel: +86 21 61 27 84 99
Fax: +86 21 54 26 23 52
jessica.he@intertek.com
Social Reviewer
Ms. Helin Zhao
Tel: +86 571 876 880 13
helin.zhao@intertek.com
Nemko Taiwan Laboratory
Taipei, Taiwan
Omfattning
Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, Smartphones, stationära datorer, allt-i-ett-datorer.

Webbplats

Kontaktperson
Mr. Jeff Chuang
Tel: +886 2 87 97 87 90, ext 123
Fax: +886 2 87 97 87 91
jeff.chuang@nemko.com

Environmental reviewer
Ms. Lisa Chen
Tel: +886 2 87 97 87 90, ext 139
lisa.chen@nemko.com
Social Reviewer
Mr. Tony, Chen Yuan Tong
Nemko.CSRreviewer@nemko.com
TÜV Rheinland Shanghai
Shanghai, Kina
Omfattning
Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, Smartphones, stationära datorer, allt-i-ett-datorer.

Webbplats

Kontaktperson
Mr. Stanley Liu
Tel: +86 21 61 08 15 94
stanley.liu@tuv.com
TÜV Rheinland Shenzhen
Shenzhen, Kina
Omfattning
Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, stationära datorer, allt-i-ett-datorer, headsets.

Webbplats

Kontaktperson
Mr. Andy Zhu
Tel: +86 7 558 268 12 80
Fax: +86 7 552 598 03 21
Andy.Zhu@tuv.com

Environmental reviewer
Ms. Sherry Chen
Tel: +86 7 558 268 15 91
Fax: +86 7 552 598 03 21
Sherry.Chen@tuv.com
TÜV Rheinland Taipei
Taipei, Taiwan
Omfattning
Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, stationära datorer, allt-i-ett-datorer, projektorer.

Granskning av auditrapport för socialt ansvar i tillverkningen (alla produktkategorier).

Webbplats

Kontaktperson
Ms. Pei-Wen Chan
Tel: +886 2 2172 7000 Ext.: 1179
Fax: +886 2 2528 0018
chanP@tw.tuv.com

Environmental reviewer
Ms. Vera Lai
Tel: +886 2 21 72 12 56
Fax: +886 2 25 28 00 18
vla@twn.tuv.com
Social Reviewer
TÜV Rheinland Yokohama
Yokohama, Japan
Omfattning
Bildskärmar, bärbara datorer, tablets, stationära datorer, allt-i-ett-datorer, projektorer.

Webbplats

Kontaktperson
Mr. Stefan Hartter
Tel: +81 45 47 018 50
Fax: +81 45 91 433 47
stefan.hartter@tuv.com